Přírodní koupání je mnohem větší relax než přeplněná koupaliště a bazény. O tom není pochyb.
Dává to mnohem větší možnosti, ale také přináší mnohem větší rizika, pokud dojde k mimořádné události. A ta může nastat u každého z nás, včetně sebelepších plavců! O jaká rizika jde? Tak například:
- náhlé poruchy či zástava srdce
- cévní mozkové příhody
- epileptické záchvaty
- celkové vyčerpání, slabost, mdloby, hypoglykemie…
- poruchy vědomí po skoku do studené vody
- neodhadnutí vzdálenosti, svých sil….panika…
- a mnoho dalšího
Co tedy udělat, abychom eliminovali rizika nebo zmírnili případné následky? Je to snadné:
- nikdy nechoďte k vodě, natož do vody, sami !
- když jdete do vody, mějte sebou vždy něco plovoucího, ideálně plaveckou bójku třeba od české firmy Agama nebo Denato Swim. Základem je, udržet se na hladině, jinak je šance na záchranu v tmavých vodách opravdu mizivá…..a když, tak zpravidla s trvalými následky… Jak takové bójka Denato Swim funguje můžete vidět na videu ZDE.
- zjistěte si vždy podmínky v místě, nekoupejte se ani neplavte v blízkosti vodních děl, přístavišť nebo v plavební dráze.
- delší trasy s plaveckou bójkou, dále od břehu pak i s doprovodem plavidla, alespoň třeba paddleboardu!
- naučte se základy vodní záchrany a první pomoci tonoucímu, třeba s naším partnerem, vzdělávacím zařízením BALIC – Basic Lifesaving Competence Video z kurzu Lifeguard academy najdete ZDE
Se zodpovědným přístupem a plaveckou bójkou by nemuselo dojít k mnohým zbytečným utonutím, ať už mladých lidí, jako třeba v případě utonutí 16ti letého mladíka na Slovensku, který neodhadl své síly a vzdálenost při své výuce plavání, nebo třeba opakovaná úmrtí z nejasných příčin u starších osob v jezeře Poděbrady na Olomoucku.
I zde by třeba mohlo dojít k záchraně, ať už se jednalo o jakoukoliv příčinu bezvědomí, pokud by pomoc přišla včas. K tomu stačilo třeba použití bójky a mít ve vodě společníka…
Další pravidla pobytu u vody v reportáži CNN Prima News si můžete prohlédnout ZDE